Piękne, zadbane stopy są wizytówką każdej kobiety – zwłaszcza latem, gdy nosi się odkryte obuwie. Jednak najważniejsza jest ich funkcja podporowo-nośna i lokomocyjna.Budowa stopy jest związana z pionową postawą człowieka. Stopa tworzy mocną i sprężystą podstawę dostosowaną do udźwignięcia i przemieszczania ciężaru ciała. Nieprawidłowy rozkład obciążeń negatywnie wpływa na stopy, powodując różne wady i zniekształcenia. Wadliwie ustawione, niewłaściwie obciążone stopy przenoszą przeciążenia na wyższe poziomy łańcucha kinematycznego takie jak kostki, kolana, biodra, miednicę i kręgosłup skutkując dolegliwościami bólowymi. Diagnostyką i leczeniem zaburzeń w obrębie stóp oraz stawów skokowo-goleniowych zajmuje się podologia. Podolog nie jest lekarzem specjalistą, a jego zawód związany jest z kosmetologią. Zajmuje się leczeniem halluksów, wrastających paznokci i innych schorzeń, pielęgnacją stóp oraz doborem odpowiednich wkładek ortopedycznych, również dla sportowców i osób z wysokim poziomem aktywności fizycznej.
Wizyta u podologa
Odpowiednio dobrane i wykonane wkładki dopasowane do rodzaju obuwia zapewniają prawidłowy rozkład nacisków na stopy, korekcję ich ustawienia i prawidłowe przenoszenie obciążeń na wyższe piętra łańcucha kinematycznego, czyli kolana, biodra i kręgosłup. Prawidłowodobrane wkładki likwidują wiele dolegliwości bólowych. Konsultacja u podologa rozpoczyna się od wywiadu medycznego ustalającego poziom i umiejscowienie bólu. Następnie wykonuje się badania parametrów stopy, pomiary rozkładu ciśnienia w stopie podczas chodu, biegu, pomiar siły reakcji podłoża i inne badania umożliwiające indywidualne dopasowanie wkładek. Na przykład w Carolina Medical Center w Warszawie podolog wykonuje odlew stopy pacjenta, według którego zostaną sporządzone wkładki dopasowane nie tylko do stopy, ale również do rodzaju i typu obuwia. Wykonanie indywidualnych wkładek jest możliwe nawet przy znacznych deformacjach stóp. Wkładki są wykonywane ze specjalistycznych materiałów amortyzujących wstrząsy dobranych do poziomu aktywności ruchowej i rodzaju uprawianego sportu. Rodzaj, grubość i gęstość materiału zależą od rodzaju wady postawy, którą ma skorygować indywidualna wkładka podologiczna.
Dlaczego zalecane są indywidualne wkładki ortopedyczne?
Wkładki ortopedyczne wspomagają aparat ruchu, tworzą dodatkową podporę, a w rezultacie zapobiegają urazom zmęczeniowym, zmniejszają obciążenia i zmęczenie nóg. Indywidualnie dopasowane wkładki poprawiają ergonomię ruchu, zmniejszają ryzyko kontuzji oraz przyspieszają regenerację tkanek po zabiegach operacyjnych kończyn dolnych. Wkładki poprawiają komfort poruszania się i uprawiania sportu, pozwalają uzyskiwać lepsze wyniki w trakcie treningu. Kompensują wiele wad stóp u osób dorosłych, zapobiegają dysfunkcją narządów ruchu, korygują nierówną długość kończyn. U dzieci i młodzieży korygują ustawienie stóp oraz pomagają uzyskać prawidłową postawę i zapobiegają deformacjom. Odpowiednie wkładki zapobiegają powstawaniu wielu schorzeń, a po zabiegach, szczególnie w obrębie kończyn dolnych, wspomagają leczenie. Indywidualne wkładki podologiczne są dostosowane do wieku, trybu życia, aktywności fizycznej i rodzaju uprawianego sportu.