ultramedic.com.pl

blog o zdrowiu

wypadanie rzęs
Uroda

Wypadanie rzęs – przyczyny i sposoby, jak temu zapobiec

Choć rzęsy wypadają naturalnie, gdy wydaje się nam, że proces ten zyskuje na intensywności, nie powinniśmy go ignorować. Wypadanie rzęs może być oznaką nie tylko nieodpowiedniej pielęgnacji, ale również co najmniej kilku groźnych chorób. Na szczęście, choć mamy do czynienia ze zjawiskiem dość niepokojącym, można się mu skutecznie przeciwstawić.

Wypadanie rzęs – przyczyny

Wypadanie rzęs to zjawisko, z którym mamy do czynienia każdego dnia, naturalne procesy nie są jednak intensywne. Szacuje się, że codziennie możemy stracić od dwóch do trzech rzęs. Jeśli więc proces ten zyskuje na intensywności, warto zainteresować się jego możliwymi przyczynami.
Lekarze zwykle uważają, że wypadające rzęsy powinny skłonić pacjenta do wizyty w gabinecie. Mogą być objawem zaburzeń hormonalnych z niedoczynnością tarczycy na czele, mogą być jednak także konsekwencją stanów zapalnych spojówek i brzegów powieki, a także jednym z pierwszych objawów łysienia plackowatego. Bywa i tak, że wypadanie rzęs jest reakcją organizmu na stosowanie niektórych leków, a nawet na ubogą dietę. W zdecydowanej większości przypadków problem ten utożsamia się jednak z warunkami w jakich funkcjonują skarżące się na niego osoby, a także z błędami pielęgnacyjnymi.

Zobacz też, Jak przedłużyć rzęsy dobrze i bezpiecznie

Wypadanie rzęs skutkiem niewłaściwej pielęgnacji

Wypadanie rzęs często jest tłumaczone jako sygnał świadczący o tym, że podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych nie poświęcamy im tyle uwagi, na ile zasługują. Warto jednak podkreślić, że wcale nie mniej szkodliwy może okazać się wybór nieodpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych. Najwięcej problemów generują trudne do zmycia tusze. Podczas demakijażu zmuszają nas one do pocierania oczu, a to sprawia, że wypadanie rzęs szybko zaczyna zyskiwać na intensywności.
Okazuje się, że wypadające rzęsy mogą być także odpowiedzią na niekorzystne dla nich warunki atmosferyczne. Oczy nie lubią nie tylko mrozu i wiatru. Przeszkadza im także słońce oraz gwałtowne zmiany temperatur. Jeśli więc chce się chronić je przed niekorzystnym wpływem pogody, przed wyjściem z domu warto zadbać nie tylko o dobry makijaż, ale również o ich natłuszczenie. Pewną ostrożność dobrze jest też zachować podczas wykonywania zabiegów kosmetycznych. Wypadanie rzęs bywa konsekwencją intensywnego wykorzystywania zalotki. Także ich przedłużanie obciąża je i sprawia, że rzęsy są coraz bardziej osłabione.

Co zrobić, by zapobiec wypadaniu rzęs?

Choć wielu osobom wydaje się, że wzmocnienie rzęs można osiągnąć dzięki ich regularnemu podcinaniu, eksperci przestrzegają przed tego rodzaju zabiegami pielęgnacyjnymi. Przypominają, że siła i gęstość rzęs to przede wszystkim dar, jaki otrzymuje się od przodków, tego rodzaju ingerencja nie musi więc przynieść oczekiwanych rezultatów. Nie oznacza to jednak, że wypadanie rzęs jest procesem, któremu nie jesteśmy w stanie się przeciwstawić. Często nie wymaga to nawet stosowania drogich kosmetyków. Znakomite rezultaty przynosi choćby kuracja olejkiem rycynowym możliwa do przeprowadzenia w domowym zaciszu. Oczywiście, jeśli ma być ona skuteczna, dobrze jest przeprowadzać ją regularnie.
Nic nie stoi też na przeszkodzie temu, aby sięgać po odżywki do rzęs i brwi – gotowe preparaty znane z tego, że stymulują nie tylko wzrost, ale również regenerację włosków. Preparaty takie przeważnie mają konsystencję żelu, co sprawia, że ich nakładanie nie jest skomplikowane. Pomagają, zwłaszcza gdy często wykorzystuje się zalotkę, co prowadzi do osłabienia rzęs. Najtańsze można nabyć już za kilkanaście złotych, choć nie brakuje i takich, które kosztują nawet dziesięć razy więcej.