ultramedic.com.pl

blog o zdrowiu

rwa kulszowa
Poradnik

Rwa kulszowa: kiedy warto zgłosić się do lekarza?

Fakty są w tym temacie takie, że rwa kulszowa dotyka coraz więcej osób. Bez wątpienia to schorzenie… to nic miłego. Kiedy należy koniecznie zgłosić się do lekarza?

Czym jest rwa kulszowa?

Niestety, często rwa kulszowa jest bagatelizowana. Wiele osób uważa, że jeżeli atak przyszedł, to pewnie też sam odejdzie. Niektórzy po prostu stosują silne środki przeciwbólowe. Dodatkowo wypoczywają w odpowiedniej pozycji itp. Na pewno jednak rwa kulszowa nie może być potraktowana po macoszemu. Takie właśnie schorzenia mają bowiem opłakane skutki pod kątem funkcjonowania całego organizmu. Warto zauważyć, że wiele osób zastanawia się, kiedy na przykład trzeba z takim kłopotem zgłosić się do lekarza. Pewne jest jedno. Tutaj nie można zwlekać z podejmowaniem odpowiednich decyzji! Nie da się zasadniczo ukryć, że najgorsze objawy rwy kulszowej powinny generalnie ustąpić w przeciągu 2-3 dni. Oczywiście zakładając, że pacjent stosuje się do pewnych aspektów. Takich, jak wypoczynek, czy stosowanie niesteroidowych leków przeciwbólowych. W czasie ataku należy przede wszystkim leżeć w łóżku. Dodatkowo w odpowiedniej pozycji.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeśli jednak dolegliwości bólowe w ogóle nie chcą ustąpić, to czas iść do lekarza. Nie ma sensu zwlekać z podejmowaniem takich właśnie decyzji. Wszak tutaj chodzi o Twoje zdrowie. A to wartość zdecydowanie najbardziej cenna. Jeżeli objawy nie ustępują, to należy iść do lekarza rodzinnego. Ten dokładnie przeanalizuje konkretny przypadek i zadecyduje, czy konieczne jest udanie się na konsultację neurologiczną itp. O czym jeszcze tutaj nie powinno się ani przez jeden moment zapominać? Jeżeli pojawiają się niepokojące objawy, to nie ma sensu zwlekać. A chodzi o symptomy ze strony układu nerwowego. Takie, jak zanik czucia w kończynie, mrowienie, drętwienie itd. Tak samo, jak o nietrzymanie moczu lub kału. W takich właśnie przypadkach najlepiej byłoby generalnie jechać od razu na Szpitalny Oddział Ratunkowy, czyli SOR. Tam lekarze dokładnie sprawdzą konkretny przypadek. Przy okazji odbędzie się obligatoryjna konsultacja z neurologiem. Sporo cennych faktów na ten temat zostało przygotowane przez specjalistów na stronie internetowej https://rwa-kulszowa.com.pl/rwa-kulszowa-kiedy-do-lekarza/.

W jakich jeszcze sytuacjach warto zasadniczo jak najszybciej udać się do lekarza? Jeżeli stan zdrowego się pogarsza. Nie da się ukryć, że tak może być. W takiej sytuacji pacjent powinien podejmować odpowiednie ruchy. A może potrzebujesz zwolnienia z pracy? W czasie ataku rwy kulszowej konieczne jest to, aby po prostu odpoczywać. Nie można zatem pracować. Niestety, nie każdy lekarz jest w stanie wystawić takie właśnie zaświadczenie w trybie zaocznym. Trzeba zatem pojawić się osobiście. Na jak długie zwolnienia można liczyć z tego tytułu? Od trzech do nawet siedmiu dniu. Kolejna istotna informacja dotyczy na przykład wypadków komunikacyjnych. Jeżeli rwa kulszowa powstała na skutek takiego zdarzenia, to konieczna jest dodatkowa konsultacja. O czym jeszcze nie można zapominać? O rehabilitacji metodą ARP. Po to, aby szybko odzyskać sprawność i zredukować ryzyko tego, że rwa kiedyś do Ciebie jeszcze wróci.

Materiał zewnętrzny