Rozdwajanie paznokci jest przykrą przypadłością wielu osób, zwłaszcza kobiet. Rozdwojone paznokcie wyglądają nieestetycznie i są przyczyną dolegliwości bólowych, ponieważ często odsłaniają wrażliwy opuszek palca. Rozwarstwienie płytki paznokcia często przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu i powoduje duży dyskomfort. Zanim jednak udamy się do apteki czy dermatologa warto zastanowić czego sygnałem może być taka przypadłość i co nasz organizm próbuje nam w ten sposób zakomunikować.
Bardzo często przyczyną rozdwajania paznokci są czynniki chorobowe i wówczas konieczna staje się wizyta u lekarza. Jednak w większości przypadku zmiana stylu życia i nawyków żywieniowych znacząco i w szybkim czasie poprawia stan naszych paznokci.
Rozdwajanie paznokci – co jest tego przyczyną?
Rozdwajanie paznokci – główną tego przyczyną jest powszechny niedobór witamin i minerałów. Przetworzona żywność, nieregularne posiłki, zbyt mało warzyw i owoców powodują, że brakuje witamin z grupy B, magnezu, potasu czy żelaza. Organizm jest osłabiony, skóra jest matowa i sucha, wypadają włosy i łamią się paznokcie. Bardzo często niedoborowi witamin towarzyszy ciągłe uczucie zmęczenia i ogólne osłabienie.
Rozdwajanie paznokci i ich osłabienie może być również spowodowane brakiem odpowiedniego nawodnienia organizmu. Trzeba pamiętać, aby wypijać minimum 1,5 litra wody dziennie, nie tylko latem.
Styl życia i odżywiania to kolejna przyczyna, dlaczego występuje zjawisko rozdwajania paznokci. Należy wybierać produkty dobrej jakości, nieprzetworzone i świeże. Należy bezwzględnie kontrolować ilość spożywanych tłuszczy oraz dbać o to, aby każdego dnia na talerzu pojawiały się warzywa i owoce (zwłaszcza sezonowe). Ważne jest regularne wysypianie się i ograniczanie stresu.
Paznokcie często rozdwajają się podczas regularnego używania detergentów (chodzi o płyny do naczyń i inne środki czystości). Warto podczas zmywania naczyń czy mycia łazienki lub kuchni zaopatrzyć się w rękawice ochronne, które ochronią nasze paznokcie przed szkodliwym działaniem środków chemicznych.
Częste używanie zmywacza do paznokci z acetonem znacząco pogarsza stan płytki paznokcia i powoduje jego rozwarstwienie. Warto wybrać zmywacz bez acetonu i maksymalnie ograniczyć jego stosowanie.
Na koniec należy wspomnieć, że temperatura również wpływa na stan paznokci. Zimą należy używać rękawiczek oraz zaopatrzyć się dobry krem nawilżający, gdyż dłonie są bardzo narażone na działanie zimna, co może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan skóry, ale również paznokci. Również zbyt wysokie temperatury czy moczenie ich w gorącej wodzie (np. z detergentem podczas mycia naczyń) może powodować rozdwajanie paznokci.
Rozdwajanie paznokci a czynniki chorobowe
Zły stan naszych paznokci może być również spowodowany stanem zapalnym czy chorobą. Do najczęstszych zaliczamy zakażenie grzybicze, zaburzenia przemiany materii, zaburzenia hormonalne, anemię oraz łuszczycę. Wtedy konieczna będzie wizyta u specjalisty i wdrożenie odpowiedniego leczenia (często będzie to antybiotykoterapia). W trakcie leczenia bezwzględnie należy zdrowo się odżywiać, odpowiednio się nawadniać, wysypiać się i zadbać o suplementację witaminami.
Rozdwajanie paznokci i domowe na to sposoby
By uporać się z problemem rozdwajania paznokci, warto swój jadłospis uzupełnić o produkty bogate w krzem, żelazo, cynk, miedź, wapń, a także jeść zdrowe tłuszcze (ryby, awokado, orzechy). Inny sposób to smarowanie płytki olejkiem rycynowym (dostępny w aptekach i drogeriach już za kilka złotych), a także kąpiele w żelatynie. Kolejna, prosta metoda na rozdwajanie paznokci to moczenie w mieszance ciepłej oliwy z oliwek i paru kropli cytryny. Doskonałym, naturalnym sposobem na tę przypadłość jest też olejek z drzewa herbacianego – wiele kobiet, które długo nosiły manicure hybrydowy, smaruje sobie nim paznokcie.
Rozdwojone paznokcie to nie tylko problem kobiet
Rozdwojone paznokcie to problem, z którym boryka się coraz więcej mężczyzn. Praca w niskich temperaturach, częste moczenie dłoni w detergentach lub innych środkach – np. w warsztacie samochodowym czy lakierni – nie pozostaje bez znaczenia dla ich stanu. Rozdwojone paznokcie nie wyglądają estetycznie, a w wielu zawodach – np. przedstawiciela handlowego czy coacha – wizerunek ma ogromne znaczenie, by osiągnąć sukces. Panowie coraz chętniej sięgają po preparaty do paznokci, kremy i odżywki, a także odwiedzają salony kosmetyczne, gdzie oddają się zabiegom, jak manicure bez malowania czy niezwykle ostatnimi czasy popularny manicure japoński.