Pływanie to zdecydowanie najbezpieczniejsza dyscyplina sportu, która przynosi jednocześnie najwięcej korzyści dla ciała i ducha. Pływanie dedykowane jest dla każdej grupy wiekowej i często jest zalecane osobom z różnymi schorzeniami, niekoniecznie dotyczącymi narządów ruchu. To świetne uzupełnienie treningów dla osób już zaawansowanych i doskonały początek przygody ze sportem dla osób początkujących. Jest to sport dla każdego, bez względu na poziom zaawansowania, wiek czy kondycję. Co więcej, możemy uprawiać go o każdej porze roku, nawet zimą. Nie ma tutaj ryzyka kontuzji, gdyż pływanie jest pracą w odciążeniu. Zatem jakie korzyści przynosi pływanie?
Korzyści dla ciała
Niewątpliwie jedną z największych zalet systematycznego pływania jest poprawa wydolności płuc poprzez zwiększenie ich pojemności i lepsze dotlenienie. Dzięki temu poprawia się wytrzymałość i wydolność całego organizmu, co również przekłada się na naszą odporność (organizm w trakcie pływania w temperaturze niższej niż temperatura ciała jest poddawany wzmożonym procesom termoregulacji).
Pływanie to jedyna dyscyplina sportu, w trakcie której pracuje całe ciało i większość mięśni. Wszystko za sprawą nie tyle samego poruszania się w wodzie, co stawiania jej oporu. Oznacza to, że w każdy ruch musimy włożyć o wiele więcej energii niż w przypadku innych aktywności wykonywanych na świeżym powietrzu. Dzięki temu budujemy sylwetkę, wzmacniamy mięśnie, spalamy kalorie, podkręcamy metabolizm i zwiększamy tętno bez obciążania organizmu. Ruch w wodzie stanowi doskonałe uzupełnienie innych aktywności fizycznych (biegania czy treningów siłowych).
Pływanie to najlepsze lekarstwo dla osób, które cierpią na różne schorzenia kręgosłupa. Co więcej, lekarze są zgodni, że pływanie to najlepsza profilaktyka, zwłaszcza dla osób, które mają pracę siedzącą lub długo przebywają w samochodzie. Pływanie nie obciąża kręgosłupa ani stawów, wzmacniając jednocześnie mięśnie, które są odpowiedzialne za podtrzymywanie całego ciała. Również dla dzieci ruch w wodzie ma zbawienny wpływ, pozwala już na wczesnym etapie zapobiegać zniekształceniom kręgosłupa i dyskopatii.
Nie można nie wspomnieć również o tym, że pływanie pozwala łatwo stracić zbędne kilogramy i jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które nigdy nie uprawiały żadnego sportu i boją się zacząć, aby się nie zniechęcić. Regularne uczęszczanie na basen pozwoli wzmocnić ciało, zbudować wytrzymałość i będzie doskonałym fundamentem do dalszej aktywności fizycznej (na przykład treningów na siłowni). Poza tym pływając nie skupiamy się na jednej, wybranej partii mięśniowej, co pozwala równolegle budować zgrabną sylwetkę.
Korzyści dla ducha
Pływanie to nie tylko korzyści fizjologiczne. Jak dowodzą badania naukowe pływanie doskonale łagodzi stres, uspokaja, wycisza i relaksuje. Równomierne i powtarzalne ruchy ciała i spokojna tafla wody działają odprężająco i poprawiają nastrój. Pływanie poprawia jakość snu i jest najlepszym lekarstwem na bezsenność. Często również pokonanie lęku przed wodą otwiera nowe możliwości sportowe (kajaki, windsurfing, kitesurfing i inne).