Co prawda polskie prawo nie wymaga na kierowcach posiadania w samochodzie apteczki pierwszej pomocy, lecz każdy rozsądny posiadacz samochodu takową w aucie ma. Z racji jednak tego, że nie jest to uregulowane prawnie, przepisy w żadnym stopniu nie odnoszą się także do tego, co w takiej apteczce powinno się znaleźć. Cały ciężar posiadania dobrze wyposażonej jej wersji spoczywa zatem na kierowcy. Z jakich elementów powinna się ona zatem składać i dlaczego jest to tak ważne?
Dlaczego warto posiadać apteczkę pierwszej pomocy?
Skoro apteczka nie jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu, to dlaczego w ogóle warto ją mieć? Po co kupować w końcu nietanią rzecz i później ją ze sobą wozić, skoro nie jest to obowiązkowe? Jak się okazuje, nie zawsze przepisy prawa określają wszystko to, co powinno zostać określone. Innymi słowy, choć apteczka nie jest wymagana od strony prawa, to jednak jest bardzo zalecana z powodu zwykłej logiki i zdrowego rozsądku. O czym konkretnie mowa?
Samochód to maszyna, przy której nie trudno o mniejsze lub większe urazy. Można przy zmianie koła rozciąć sobie dłoń lub też potrącić podczas jazdy do pracy rowerzystę, a nawet uczestniczyć w poważnym wypadku. Z czasem niezbędna będzie natychmiastowa pomoc lekarzy, a czasem da się samodzielnie takiej pomocy, w przynajmniej podstawowym stopniu udzielić. Żeby jednak tego dokonać, nie trzeba wcale być po szkole medycznej, lecz wystarczy mieć pod ręką kilka podstawowych rzeczy, które wchodzą w skład apteczki. Nawet zwykły plaster, bandaż czy też koc termiczny, jest w stanie znacznie pomóc poszkodowanej osobie i zabezpieczyć ją do przyjazdu profesjonalnych służb. Żeby jednak tak było, najpierw trzeba mieć poprawnie wyposażoną apteczkę. Co powinno się w niej zawierać?
Jaka powinna być zawartość apteczki samochodowej?
Jeśli chce się mieć w samochodzie apteczkę, przed jej wybraniem i kupieniem trzeba zadbać o to, aby była ona odpowiednio wyposażona. Jaka powinna być odpowiednia zawartość apteczki pierwszej pomocy?
Dobra apteczka powinna w sobie mieć przede wszystkim kilka różnych wielkości i rodzajów plastrów. Nie tylko standardowych z opatrunkiem, lecz również wersje bez opatrunku. Co więcej, powinna ona mieć sterylne kompresy gazowe, różnej długości bandaże, a także nożyczki, które pozwolą je skrócić i dopasować do danej osoby i jej urazu.
Podczas szukania odpowiednio wyposażonej apteczki nie można także zapominać o tym, żeby była ona wyposażona w środek dezynfekujący, rękawiczki ochronne, opaskę elastyczną czy też specjalny ustni, który w bezpieczny i higieniczny sposób pozwala dokonać sztucznego oddychania metodą usta-usta.
Takie wyposażenie jest w miarę standardowe i każda przeciętna apteczka je zawiera. Jeśli jednak chce się mieć apteczkę najwyższej jakości, warto zastanowić się nad modelami nieco droższymi, które dodatkowo posiadają w sobie przynajmniej jeden koc termiczny, zestaw agrafek służących do spinania bandaży, a także chustę trójkątną, która wykorzystywana jest do stabilizacji złamanych kończyn.