Tatuaż to oryginalna forma zdobienia ciała. Jeszcze do niedawna kojarzył się on przede wszystkim ze środowiskiem więziennym, jednak obecnie jest on pozbawiony tego typu pejoratywnych skojarzeń. Umożliwia on wyrażenie swojego indywidualizmu, stylu oraz ciekawej osobowości. Co istotne jest to ozdoba, która nie jest zarezerwowana jedynie dla danej płci czy określonego wieku.
Moda na tatuaż
Jak wspomniano powyżej, wraz z upływem czasu tatuaż z dość kontrowersyjnej ozdoby ciała stał się formą wyrażenia siebie. Odpowiedni kształt oraz kolor zależy od indywidualnych upodobań oraz swoistej pewności siebie. Tatuaż z dość niszowego środowiska „wyszedł” na szerokie ulice i już od wielu lat jest ciekawą i pożądaną formą zdobienia ciała. Aby jednak wzór rzeczywiście zdobił skórę zawsze musi być wykonywany przez profesjonalistę w specjalnie do tego przeznaczonym salonie.
Profesjonalne studio tatuażu
Godne polecenia studio spełnia najwyższe standardy w zakresie higieny pracy. Należy bowiem pamiętać o tym, że podczas wykonywania tatuażu dochodzi do przerwania ciągłości tkanek, co związane jest z ryzykiem przeniesienia choroby zakaźnej, takiej jak choćby groźniej dla zdrowia żółtaczki. Z uwagi na to, absolutnie konieczne jest stosowanie sterylnych lub jednorazowych akcesoriów oraz używanie jednorazowych rękawiczek czy masek ochronnych na twarz. Takie działanie nie tylko zmniejsza prawdopodobieństwo rozwoju chorób zakaźnych, ale również zmniejsza ryzyko pojawienia się infekcji pozabiegowych, w tym stanu zapalanego oraz innych nieprzyjemnych dolegliwości, których skutki mogą być poważne i długofalowe.
Zobacz też Czy tatuaże są szkodliwe, a jeśli tak, to na czym szkodliwość polega?
Higiena tatuażu
Z uwagi na to, że jak wspomniano, wykonanie tatuażu wymaga naruszenia struktury skóry, po zabiegu konieczna jest jej regeneracja. Wiele osób zastania się zatem na tym: ile goi się tatuaż? Ponadto, poza samym gojeniem tatuaż zarówno na początkowym, jak i w późniejszym etapie wymaga regularnej pielęgnacji, dzięki której możliwy jest atrakcyjny wygląd wzoru przez bardzo długi czas.
Ile goi się tatuaż?
Należy pamiętać o tym, że tatuaż jest swoistą raną, a w więc wymaga on starannej dezynfekcji oraz pielęgnacji. Dzięki temu możliwe jest szybkie zagojenie skóry oraz uniknięcie nieprzyjemnych skutków ubocznych. To, ile goi się tatuaż zależy zależy od kilku czynników, a wśród nich wymienić należy: predyspozycje osobnicze do szybkiej regeneracji skóry, stosowane zabiegi pielęgnacyjne, wielkość tatuażu czy też przestrzeganie wskazanych przez tatuażystę zaleceń. Zazwyczaj jednak tatuaż goi się średnio przez około trzy tygodnie.
Ile goi się tatuaż? – zdolności regeneracyjne organizmu
Na to ile goi się tatuaż wpływ mają indywidualne predyspozycje organizmu do regeneracji skóry. Jest to cecha osobnicza, na którą nie ma się realnego wpływu. W początkowym etapie gojenia pojawia się obrzęk i siniaki, a następnie świąd i niewielkie strupki, których absolutnie nie należy usuwać.
Ile goi się tatuaż? – zabiegi pielęgnacyjne
W tym przypadku podejmowanie działanie może przynieść bardzo wymierny skutek w postaci szybszej regeneracji i gojenia się skóry. Po zabiegu tatuaż jest zabezpieczony ochronnym opatrunkiem, który po kilku godzinach należy zdjąć, a miejsce pozabiegowe starannie oczyścić wodą oraz specjalistycznymi preparatami o działaniu dezynfekującym oraz kojącym, bogatymi w witaminy oraz inne składniki odżywcze. Wokół tatuażu może pojawić się zaczerwienie oraz obrzęk, co jest zjawiskiem fizjologicznym i nie powinno wzbudzać niepokoju. Niemniej jednak pierwszym okresie pozabiegowym należy zwracać szczególną uwagę na czystość miejsca pozabiegowego i zabezpieczać je przed możliwością zanieczyszczenia, a w sytuacji, w której nieprzyjemne dolegliwości nie ustępują, a nawet nasilają się konieczna jest konsultacja specjalistyczna.
Ile goi się tatuaż? – wielkość tatuażu
Czas gojenia tatuażu zależy od wielkości wzoru. Niewielkie obszary skóry regenerują się dość szybko, większe wymagają nieco więcej czasu, nawet do sześciu tygodni.
Ile goi się tatuaż? – ochrona przed słońcem
Aby można się było cieszyć intensywnymi kolorami tatuażu, jego powierzchnię należy starannie zabezpieczać przed nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne. W tym celu miejsce pozabiegowe należy okrywać lub stosować filtr ochronny. Ma to szczególne znaczenie nie tylko w czasie gojenia tatuażu, ale również w późniejszym czasie.
Sprawdź też, jak dbać o tatuaż