Choć siniaki nie są niczym poważnym i zagrażającym życiu, to jednak wyglądają one bardzo nieestetycznie. Sprawia to, że wiele osób stara się ich czym prędzej pozbyć, aby na ciele nie posiadać żadnych brzydkich znamion i śladów. Jak się jednak okazuje, nie trzeba w tym celu wcale sięgać po żadne nowoczesne środki farmakologiczne w postaci np. maści, ponieważ bez trudu można sobie bardzo skutecznie poradzić z siniakami również za sprawą licznych domowych sposobów. Jak to jednak dokładnie zrobić?
Czym są siniaki?
Żeby móc skutecznie zniwelować obecność siniaków na skórze, najpierw trzeba dokładnie zdać sobie sprawę z tego, czym tak naprawdę one są i w jaki sposób powstają. Jak się okazuje, nie każdy to wie, a bez tej wiedzy stosowanie domowych sposobów jest po prostu bezcelowe.
Siniak to nic innego, jak tylko wylana z cienkich naczynek krew. Uwalnia się ona pod wpływem silnego nacisku czy też uderzenia. Na samym początku, gdy krew jest świeża, siniak przybiera kolor fioletowy. Z czasem, gdy w naturalnym procesie zaczyna się wchłaniać, zmienia kolor na zielono żółty. Czas, jaki organizm potrzebuje na to, aby pozbyć się siniaka, to od 7 do 10 dni. Po tym dniach powinien stać się on zupełnie niewidoczny i zniknąć na dobre.
Zobacz też Siniak po pobraniu krwi – dlaczego powstaje i jak go uniknąć?
Domowy sposób na siniaki
Dla wielu osób 7 do 10 dni to jednak zdecydowanie zbyt długo, a to powoduje, że konieczne jest uporanie się z siniakiem znacznie szybciej. Można to zrobić, stosując kilka domowych, lecz bardzo skutecznych sposobów. Jakich konkretnie?
Jeśli siniak jest bardzo świeży i dopiero zaczyna się tworzyć, należy czym prędzej zastosować na niego zimny kompres. Działanie niskiej temperatury spowoduje, że naczynka krwionośne się obkurczą, a tym samym znacznie zmniejszy się ilość wydzielanej przez nie krwi. Oznacza to, że siniak albo będzie bardzo mały i niewidoczny, albo też może nawet w ogóle się nie pojawić.
Jeśli natomiast zauważy się siniaka po upływie około 24 godzin, należy zastosować gorący kompres. W tym wypadku, gdy siniak jest już ukształtowany i bardzo świeży, zastosowanie wysokiej temperatury spowoduje znaczne przyśpieszenie jego wchłaniania. Dzięki temu już po zaledwie kilkunastu minutach od położenia na siniaku kompresu zaczną być widoczne pierwsze zmiany w postaci jego znikania.
Jeśli jednak chce się zastosować możliwie jak najlepszą i najskuteczniejszą metodę usuwania ze skóry siniaków, nie można pominąć zwykłych liści kapusty. Jak ona jednak działa? Zawarte w niej substancje, a właściwie w jej sokach, wnikając w skórę, powodują znacznie szybsze procesy regeneracyjne, których efektem jest pozbywanie się ze skóry siniaków. Kluczem jednak w przypadku takiego sposobu, jest odpowiednie przygotowanie liści kapusty. Żeby były one skuteczne, przede wszystkim trzeba je przegotować. Drugim krokiem jest delikatne rozbicie ich tłuczkiem do mięsa, tak aby puściły swoje soki. Jeśli tak się zrobi, nie pozostaje już nic innego, jak tylko położyć je na miejscu skóry, w którym znajdują się siniaki. Po kilkunastu minutach trzymani takiego kompresu zaczną być bardzo widoczne zmiany w postaci znikania siniaka.