Ból pleców jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt w gabinetach lekarskich. Dolegliwości, bóle pleców często nasilają się rano po wstaniu z łóżka. Pojawiają się problemy z ruchomością, bóle miejscowe lub promieniujące do nóg i napięcia mięśni mogą utrudniać, a nawet uniemożliwiać wstawanie. Poranne bóle zazwyczaj koncentrują się w lędźwiowym i w lędźwiowo -krzyżowym odcinku kręgosłupa, dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn, a pojawić się mogą bez względu na wiek. Nie należy bagatelizować tego problemu, bo może doprowadzić on do przewlekłego upośledzenia zdolności ruchowych, a w skrajnych przypadkach nawet do trwałego kalectwa. Ból pleców może mieć wiele przyczyn takich jak: stres powodujący podwyższone napięcie mięśniowe, brak aktywności fizycznej osłabiający mięśnie i więzadła podtrzymujące kręgosłup, siedzący tryb życia, niedopasowana pozycja podczas wykonywania pracy, nieodpowiednia pozycja podczas snu i źle dobrany materac. Kręgosłup jest narządem ruchu, a po 20 roku życia zaczyna się nieuchronny proces jego starzenia. Drobne przeciążenia i mikrourazy zaczynają kumulować się w kręgosłupie szybciej, niż postępuje regeneracja tkanek. Żeby zachować jak najdłużej sprawność, należy odpowiednio wcześnie zadbać o swój kręgosłup.
Jak uniknąć porannego bólu pleców?
Higieniczny sposób życia, odpowiednia aktywność fizyczna oraz miejsce i sposób, w jaki śpimy, pozwalają zmniejszyć, a nawet zlikwidować poranne bóle kręgosłupa. Bardzo ważna jest pozycja, w jakiej śpimy. Kręgosłup podczas snu powinien być utrzymywany w neutralnej pozycji uwzględniającej jego naturalne krzywizny. Zdecydowanie najgorszą pozycją jest spanie na brzuchu, bo mocno uciskamy znajdujące się w nim narządy. Lepsza do snu jest pozycja na boku z podkurczonymi nogami. Najlepiej pomiędzy nogi włożyć cienką poduszkę i w ten sposób odciążyć kręgosłup. Najzdrowszą, a więc najlepszą pozycją podczas snu jest pozycja na plecach. Śpiąc na plecach, odciążamy kręgosłup, kark oraz mięśnie ulegają rozluźnieniu, nie uciskamy narządów, unikamy drętwienia ciała. Sen w tej pozycji jest niezalecany osobom chorującym na bezdech senny skutkujący niedotlenieniem. Bardzo ważny jest dobór odpowiedniego materaca i poduszki. Wbrew stereotypom twardy materac wcale nie jest najlepszym wyborem. Należy, uwzględniając wagę ciała, dobrać materac o średniej twardości, najlepiej dopasowujący się do kształtu ciała, tak żeby ugięcie pod ciężarem osoby śpiącej wynosiło około 3 cm. Warto zrezygnować poduszek z pierza, na rzecz poduszki ergonomicznej, wykonanej z pianki termoplastycznej podpierającej odcinek szyjny kręgosłupa, która dostosowuje się do ciała i redukuje napięcia kręgosłupa. Po przebudzeniu nie należy wstawać gwałtownie, warto porozciągać ciało mięśnie, żeby przygotować je do efektywnego spędzenia dnia.
Dowiedz się więcej:https://carolina.pl/aktualnosci/zdrowy-sen-dla-kregoslupa/
Co zrobić, gdy ból pleców dokucza zbyt mocno?
Najlepszym rozwiązaniem jest pozyskanie pomocy specjalistycznej. W klinikach ortopedii i medycyny sportowej jak na przykład Carolina Medical Center zespoły lekarzy i fizjoterapeutów skutecznie doradzą sposób na zmniejszenie, a nawet likwidację problemów z kręgosłupem, pozbycie się dokuczliwego bólu pleców, zdrowy sen i skuteczną regenerację organizmu.