Korzystanie z roweru to bardzo powszechna aktywność dla ludzi w każdym wieku. Jeżeli jednak trudno nam się jeździ na jego klasycznym wariancie, powinniśmy zdecydowanie spróbować modelu trójkołowego przeznaczonego do rehabilitacji. Czym dokładnie jest rower trójkołowy i dla kogo będzie najlepszym wyborem?
1. Rowery trójkołowe rehabilitacyjne – czym są?
2. Kto może korzystać z trójkołowego roweru rehabilitacyjnego?
3. Na co zwrócić uwagę wybierając rower trójkołowy?
Rowery trójkołowe rehabilitacyjne – czym są?
Rowery trójkołowe to szczególny rodzaj roweru, który na tylnej osi posiada dwa koła zamiast jednego. Jest on zazwyczaj przeznaczony do rehabilitacji i różnego rodzaju ćwiczeń dla osób wychodzących z kontuzji lub borykających się z innymi problemami natury motorycznej. Może być jednak używany również na co dzień, zamiast klasycznego jednośladu. Wybierając tego typu sprzęt nie musimy martwić się o ruszanie i zatrzymywanie, a także o zachowywanie równowagi, podjazd oraz zjazd z górki. Dzięki dodatkowemu kołu jest on bardziej stabilny, co ułatwia użytkowanie także osobom starszym oraz dzieciom.
Kto może korzystać z trójkołowego roweru rehabilitacyjnego?
Rowery trójkołowe rehabilitacyjne to sprzęt, z którego może korzystać tak naprawdę każdy. Oczywiście, ich głównym przeznaczeniem jest codzienne wsparcie dla osób mających problemy z użytkowaniem klasycznego sprzętu. Dodatkowo jest to świetna opcja dla dzieci, które jeszcze same nie są w stanie jeździć na rowerku z dwoma kołami oraz dla seniorów, którzy mogą mieć problem przede wszystkim z prawidłowym utrzymaniem równowagi. Niektóre modele poza zmienioną konstrukcją i dołożonym dodatkowym kołem posiadają także napęd elektryczny, który ułatwia jazdę i ma za zadanie wspierać użytkownika na trudniejszych odcinkach trasy, jak na przykład wjazd pod górkę.
Na co zwrócić uwagę wybierając rower trójkołowy?
Wybierając rower trójkołowy powinniśmy – podobnie jak w przypadku zwykłego roweru – dobrać jego wielkość i kształt ramy do naszego wzrostu oraz preferencji. Dodatkowo zwróćmy uwagę na to, aby profil kierownicy był dla nas wygodny w użytkowaniu, a rączki nie powodowały odcisków na dłoniach. Najczęściej spotykany materiał, z jakiego wykonane są ramy to aluminium, z racji na jego wytrzymałość i jednoczesną lekkość. Jeżeli chcemy model posiadający dodatkowy silniczek elektryczny, powinniśmy sprawdzić w specyfikacji, czy upatrzony przez nas rower jest w niego wyposażony lub czy można go zamówić jako opcję dodatkową.