Postęp naukowy to zjawisko, które niemal od zawsze towarzyszy ludzkości. Dzięki niemu wiele rzeczy stało się innych i ewoluowało na znacznie wyższy poziom.
Czy innowacje w medycynie są pozytywnym zjawiskiem?
Ależ oczywiście. Dzięki nim lekarze mogą dokonywać rzeczy oraz badać procesy w ludzkim organizmie, o których nasi przodkowie nie mieli w ogóle bladego pojęcia. Poza tym innowacje w medycynie sprawiają, że można ratować pacjentów w bardzo kiepskim stanie i ponownie przywrócić ich do pełnej sprawności. Bez postępu sprzętowego i informacyjnego byłoby to absolutnie nie do wykonania.
Korzyści z innowacji medycznych
Po pierwsze to im można przypisać to, że na świecie pojawiły się przeszczepy wielonarządowe. Obecnie można jednej osobie przeszczepić od drugiej nerkę, wątrobę, serce, płuca, a nawet twarz. Innowacje medyczne umożliwiły też wynalezienie leków na większość chorób. Wskutek tego śmiertelne kiedyś schorzenia i choroby są dzisiaj w pełni uleczalne.
Innowacje w medycynie walnie przyczyniły się także do powstania szczepionek. Szczepionki pozwoliły nabrać ludziom odporności przezwyciężyć takie choroby jak ospa czy odra. Innowacje w medycynie sprawiły także, że obecni lekarze są w stanie pracować o wiele wydajniej i szybciej, bo mają do pomocy takie urządzenia medyczne jak rentgen czy tomograf.
Do czego mogą doprowadzić dobrze opracowane innowacje medyczne?
Po pierwsze na przykład do tego, że lekarzom w ich pracy zaczną pomagać roboty. Byłaby to świetna wiadomość, gdyż one nigdy się nie męczą i w odróżnieniu od człowieka nie potrzebują snu. Po drugie innowacje medyczne, ale te pozytywne mogą doprowadzić do tego, że większość dzisiejszych poważnych chorób zostanie definitywnie wyeliminowana.
Innowacje w medycynie mogą skończyć się i tym, że człowiekowi uda się przyszłości wyhodować sztucznie zdrowe ludzkie organy, które posłużą do niejednej udanej transplantacji. Może dzięki innowacjom medycznym możliwa będzie ściślejsza współpraca lekarzy z całego świata. O tym, w którym kierunku podążą zmiany, zadecyduje czas i oczywiście ludzka inteligencja.
Czy innowacje medyczne mogą być złe?
Tak niestety mogą. Z pomocą medycyny można czynić zarówno dobro, jak i zło. Innowacje medyczne, gdy będą źle ukierunkowane, mogą na przykład doprowadzić do tego, że będą przeprowadzane eksperymenty na ludziach. Mogą również doprowadzić do tego, że słabsze fizycznie i mentalnie jednostki będą natychmiast eliminowane. Chociaż same w sobie nie są złe, w rękach nieodpowiedzialnych ludzi- mogą siać ogromne zniszczenia.
Co zrobić, by właściwie je ukierunkować?
Po pierwsze wykorzystywać je jedynie w celach leczniczych, a nie czysto eksperymentalnych. Po drugie należy tak nimi zarządzać, by przynosiły jedynie zyski ludzkości, a nie stanowiły kość niezgody i źródło podziałów społecznych.
Po trzecie trzeba dać możliwość, żeby do zdobyczy technologicznych w zakresie medycyny mieli dostęp wszyscy mieszkańcy globu, a nie wybrane losowo i najzamożniejsze finansowo jednostki. Gdy uda się spełnić te wszystkie warunki wtedy jest szansa, że innowacje w medycynie przyniosą wyłącznie same korzyści.